A. Navickas. Seimo kanceliarijos nuotr. (autorė Ilona Šilenkova)
- Reklama -

Ketvirtadienį prie Vyriausybės vyks mokytojų mitingas „Streiko kelias“. Iš Klaipėdos žygiuojantys pedagogai vidurdienį pasieks Grigiškes, kur prie jų prisijungs kiti streikuojantys mokytojai. Pavakarę jie pasieks Vinco Kudirkos aikštę.

„Rytoj nuo Grigiškių prisijungsiu prie iš Klaipėdos ateinančių mokytojų ir su jais keliausiu iki Vinco Kudirkos aikštės. Kudirkos aikštėje vyks mitingas“, – Eltai ketvirtadienio mitingo planą nupasakojo streikuojančių mokytojų lyderis Andrius Navickas.

Ketvirtadienį vakare, pasibaigus mitingui prie Vyriausybės, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos nariai susitiks Vilniaus mokytojų namuose, kur aptars tolimesnius protesto veiksmus.

„O po mitingo mes planuojame keliauti į mokytojų namus ir pasitarti, kaip toliau planuosime savo veiksmus. Padarysime pasitarimą ir nuspręsime, kaip toliau streikuosime“, – teigė jis.

Pasiūlę mokytojų atlyginimus didinti po 15 proc. nuo kitų metų sausio ir rugsėjo mėnesių profsąjungos nariai nesulaukė teigiamo atsakymo iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM).

Švietimo ministras Gintautas Jakštas po pirmadienį įvykusio susitikimo su LŠDPS kartojo, kad ministerija profsąjungai yra pateikusi maksimalų pasiūlymą dėl atlyginimų kėlimo, todėl erdvės deryboms nebemato.

„Dėl visko praktiškai sutariame, tačiau tas maksimalus pasiūlymas didinti darbo užmokestį 21 proc. per du etapus netenkino A. Navicko profesinės sąjungos – jų reikalavimas dabar yra 32,5 proc. – du kartus po 15 proc. didinti. Tačiau valstybė tiek atlyginimus didinti nėra pajėgi“, – Eltai sakė G. Jakštas.

Tokį atsakymą išgirdęs streiką organizuojančios profsąjungos lyderis A. Navickas pranešė, jog mokytojai planuoja perkelti streiką prie Seimo, kuriame šią savaitę pradėtas svarstyti ateinančių metų valstybės biudžetas.

„Kadangi biudžetas nukeliavo į Seimą, tai planuojame streikus perkelti prie Seimo“, – sakė A. Navickas.

Visgi, išgirdęs Seimo Liberalų frakcijos nuogąstavimą, kad streikas gali užsitęsti dėl ilgo biudžeto svarstymo, A. Navickas teigė galvosiąs apie galimybę daryti pertrauką ir protestą pratęsti lapkričio pabaigoje.

„Jeigu tikrai su Vyriausybe nepavyksta susitarti ir Seimas tik gruodžio 5 dieną svarstys biudžetą, tai streikuoti iki gruodžio 5 dienos būtų labai žalinga mokiniams, ir mokytojai negalėtų pakelti finansinės naštos. Tai jeigu taip, tai darytume pertrauką ir grįžtume su streiku lapkričio pabaigoje“, – Eltai po susitikimo su Liberalų sąjūdžio frakcija pirmadienį sakė A. Navickas.

Jo nuomone, mokytojai ketvirtadienį suras kompromisą dėl tolimesnių streiko planų.

„Manome, kad viskas bus labai gerai. Kaip ir matome visų kompromisinį siūlymą ir, man atrodo, mes dėl jo ir susitarsime su mokytojais“, – tikino A. Navickas.

ELTA primena, kad nesutarus dėl spartesnio mokytojų atlyginimų kėlimo, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga rugpjūčio pabaigoje pranešė skelbianti streiką. Rugsėjo 15 d. profsąjungai priklausantys mokytojai jau dalyvavo įspėjamajame streike.

Prieš dvi savaites prasidėjo tikrasis mokytojų streikas, kurį pradėjo 186 ugdymo įstaigos ir apie 3 tūkstančius mokytojų. Rugsėjo 29 dieną streikuojantys mokytojai ir juos palaikantys moksleiviai taip pat pradėjo žygį nuo savo ugdymo įstaigų iki pat Vyriausybės rūmų.

Nerado sutarimo dėl atlyginimų didinimo

A. Navicko vadovaujamoji švietimo darbuotojų profsąjunga dar prieš pradedama streiką pareikalavo šiais metais pakelti mokytojų atlyginimus 20 procentų, o kitais metais – dar 30 proc. Iš viso reikalauta darbo užmokestį didinti 56 procentais.

Visgi, jau streiko metu vykusiose derybose profesinės sąjungos atstovai nusileido iki siūlymo didinti pedagogų atlygį 46 procentais.

Galiausiai streikuojantys mokytojai pasiūlė Vyriausybei derėtis dėl atlyginimų didinimo 30 proc. – po 15 proc. nuo kitų metų sausio ir rugsėjo.

Derybų metu Švietimo ministerijos dar rugsėjį pateiktas pasiūlymas kitais metais pedagogų darbo užmokestį didinti 21 proc., nuo sausio atlyginimus pakeliant 10 proc., nesikeitė. Todėl sutarimas dėl šio profsąjungos reikalavimo nebuvo rastas.

Be atlyginimų didinimo, LŠDPS taip pat yra išsakiusi poreikį mažinti mokinių skaičių klasėse bei mokytojų darbo krūvį.

Irtautė Gutauskaitė
ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!