- Reklama -

KK nuotr.

Po rekordiškai aukštų elektros energijos kainų spalį, praėjusį mėnesį Lietuvos elektros biržoje vidutinė jos kaina nukrito 26,3 procento. Lapkritį ji tesiekė 16,34 cento už kilovatvalandę (ct/kWh). Lietuvoje kainoms kristi dar smarkiau neleido aukštesnė nei įprastai oro temperatūra.

„Kai orai atvėsta, įjungiamos termofikacinės elektrinės ir rinkoje atsiranda vietinės energijos pasiūla. Lapkritis buvo šiltesnis nei įprasta, todėl šios elektrinės neveikė pilnu pajėgumu. Kita vertus, lapkritį išaugo vėjo jėgainių gaminamos elektros energijos kiekis, o likusį energijos trūkumą kompensavo importas iš Estijos, Skandinavijos bei trečiųjų šalių“, – sako „Enefit“ generalinis direktorius Artūras Šyvokas.

Vidutinė elektros energijos kaina Estijoje praėjusį mėnesį buvo 9,5 proc. mažesnė nei spalį ir siekė 14,61 ct/kWh. Suomijoje ji nukrito 17,2 proc. iki 13,13 ct/kWh, o Latvijoje išliko tokia pati kaip ir Lietuvoje. Lyginant su pernai metų tuo pačiu mėnesiu elektros kainos pakilo Lietuvoje pakilo 20,3 proc., Latvijoje ir Estijoje – 12,9 proc., o Suomijoje 2,9 procento.

„Enefit“ vadovas sako, kad kitais metais galutinė elektros energijos sąskaita daugumai verslo klientų turėtų likti panaši kaip ir šiemet. „Perdavimo, paskirstymo ir viešuosius interesus atitinkančių paslaugų mokesčiai buvo sumažinti iš viso apie 3 ct/kWh, tačiau galutiniams verslo vartotojams elektros sąskaitos gali ir nesumažėti arba sumažėti nežymiai“, – teigia A. Šyvokas.

Pasak jo, elektros energijos tiekimo sutartys kitiems metams buvo sudaromos su iki 20 proc. didesne kaina nei 2013-iesiems. „Mažmeninėje rinkoje tvyro neužtikrintumas, kuris kyla dėl finansinių instrumentų, kai elektra transportuojama per Estijos-Latvijos pasienį, stokos ir pakeistų elektros importo iš ne-ES šalių taisyklių“, – pasakoja „Enefit“ vadovas.

Praėjusį mėnesį Skandinavijos šalys už elektrą taip pat mokėjo brangiau nei įprastai – dėl oro sąlygų vandens lygis hidrorezervuaruose išlieka žemesnis nei vidutinis daugiametis. Ateityje prognozuojami vėsesni ir drėgnesni orai, kurie normalizuos vandens lygį ir nebedidins elektros kainų. Šiuo metu jis siekia 72-75 proc., kai tuo tarpu vidutinis daugiametis lygis yra 79-83 procentai.

Žaliavinės naftos kaina lapkritį beveik nekito ir svyravo nuo 103,5 iki 111,5 JAV dolerių už barelį. Mėnesio pabaigoje ji siekė 109,7 JAV dolerio už barelį – 0,78 proc. brangiau nei spalį. Taršos leidimų kainos praėjusį mėnesį susitraukė iki 13,81 lito už toną.

Akmens anglies kaina praėjusį mėnesį išliko stabilios – 82,3 JAV dolerių už toną (214,06 litų už toną). Per mėnesį ji susitraukė mažiau nei 0,1 procento.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!