- Reklama -
Prof. Kazimiera Prunskienė: Ar „Visuomis “ nėra dar vienas būdas tautai mulkinti ?(nuotr.KK)

 Prof. Kazimiera Prunskienė

Pastarąsias savaites kai kurie valdžios atstovai, užsienio konsultantai ir žiniasklaidos kanalai sutartinai liaupsina naują idėją, kuri peršama kaip būdas , neva, geriau valdyti turtą ir sustabdyti mokesčių didinimą. Kas tai – iš kitų šalių, kuriose galioja kitokia tvarka ir tradicijos, perimamas valstybės turto valdymo modelis ar dar vienas būdas tautai mulkinti, nukreipti jos dėmesį nuo sudėtingų ir esminių šalies problemų? Sumanyta sukurti monstrą, per kurį konservatoriai , prieš nueidami nuo politinės arenos, viename bloke sutelks valstybės turtą. Gal taip bus daug paprasčiau su tuo turtu savaip „pasitvarkyti “?

Ūkio ministerija jau yra įregistravusi vardą „Visuomis Holding Company, AB“, kurį ketinama suteikti valstybės turtą kontroliuojančiai bendrovei. Žodžio „visuomis“ reikšmę autoriai sieja su visuotinumu, visuotiniu, visą aprėpiančiu, bendru, visuomenišku. Sieti tai sieja, bet kuo ši „Holding Company“ taps – dar labai abejotina. „Visuomiui“ būtų siūloma perduoti visą valstybės valdomą nekilnojamąjį turtą, transporto įmones, miškus, energetikos sektorių ir kitą turtą, kurį sudaro smulkesnės bendrovės. „Visuomiui“ vadovautų septynių profesionalių vadybininkų valdyba. Jas kaip akcininkas vienokia ar kitokia forma kontroliuotų Ministrų Kabinetas – taip tvirtina šį sumanymą sutartinai propaguojantys asmenys. Tai primena jau nekartą darytus valdžių ėjimus ir neretai sulauktą tautos trumpalaikį susižavėjimą , po kurio paprastai seka skaudus nusivylimas ir prakeiksmai.

Kas dėl pavadinimo, tai šis valdžios puoselėjamos,neva skandinaviška patirtimi grindžiamos bendrovės pavadinimas labai jau asocijuojasi su Suomijos (autentišku istoriniu ir lietuvišku) vardu. Belieka prisiminti , kad elektronini ame variante pirmosios raidės galėtų reikšti „Vastybinė įmonė“ arba „Visi‘, „Viskas“, Viską“. o rašant be intervalų (kaip dažniausiai ir daroma, ir būtų „Visuomis“. Labai jau simboliškas sutapimas. Jei jau bankus ir finansinius išteklius valdo skandinavai, tai kodėl tad Lietuvos valstybinio turto „nesupakavus“ į vieną „Holding Compani“, kad bankams bebaigiama praskolinti valstybė, atsakydama už skolas savo turtu, jį paverstų lengviau perimamu įkaitu. Prieš keletą metų nė į galvą neateitų tokia kraupi mintis. Deja, dabar kai konservatoriška realybė, klostosi šitokia linkme, jų pasakos apie dar vieną naują sumanymą -„o bus va šitaip“ , kad pagerės turto valdymas, vis labiau panašios į A. Kubiliaus tautos mulkinimo žanrą. Apie tai jau ne kartą esu rašiusi. Visą valstybės turtą supakavę į vieną pakuotę ir ją perrišę skandinavišku kaspinėliu su eklektišku lietuviškai-anglišku pavadinimu, valdanti partija bus pasiruošusi išlikti jei ne Seime ir Vyriausybėje (kas juos daugiau berinks) , tai bent turto valdyme. Kas dar gali abejoti, jog šiam Holdingui vadovaus nepriklausomi vadybininkai, – tai absoliučiai nerealu. Neabejoju, kad prokonservatoriškas Holding Company vadovas jau parinktas ir tolimesnis scenarijus taip pat parengtas .

Viena iš kliūčių vienai partijai perimti į savo rankas visą valstybės turtą, prieš tai jį neįtikėtinai nuvertinus – vos iki 18 mlrd. Lt. (tai dvigubai mažiau nei Lietuvos skola) yra jo decentralizuotas valdymas, išskaidytas per daugelį valstybės institucijų. Taigi, nepasitvarkius kitaip – valdymo necentralizavus, būtų kur kas sunkiau valstybės turtą paversti partiniu turtu. Tam priešintųsi ir ministerijų bei kitų institucijų atstovai, ypač tie, kurie išliko po konservatorių „čistkos“ ir neketina trauktis su jais.

Entuziastingai brukama turto valdymo „reforma“- viena iš tų, po kurių eilei metų liks sujauktas turto valdymas keleriopai labiau nei kada nors yra buvę. Jei korupcijos gali atsirasti ir greičiausiai daugiau ar mažiau yra daugumoje valstybės institucijų, tarp jų – ir ministerijose, tai kokiu būdu naujame monstre bus steriliai skaidru? Oponuoti tokį monstrą ir visuomenei jį kontroliuoti keleriopai sunkiau. Juk jo likimas bus pirmiausia „septynetuko“ ( fizinių asmenų – profesionalų ) rankose. Ką šiuo atveju reiškia „profesionalų“ galima tik spėlioti, nes konservatoriška „profesionalumo“ samprata ir reikalavimai jam yra gerokai susikompromitavusi. Ši vyriausybė kaip tik labiausiai ir pasižymi profesionalumo ir kompetencijos stygiumi. Nejau pavyks ir šį kartą sklandžiai prastumti naują sumanymą Lietuviai paspausti po konservatorių valdžia?

2010-08-30

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!