- Reklama -

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) ėmėsi trečios bylos prieš Lietuvą dėl neva šalyje veikusio Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) kalėjimo ir jame kalinto užsieniečio, pranešė Lietuvos atstovas EŽTT.

Vyriausybės atstovas tarptautiniame teisme skelbia, kad Lietuvai perduota Saudo Arabijos piliečio Abdas Al Rahimas Husseinas Al‑Nashiris peticija, kurioje pareiškėjas skundžiasi dėl kankinimų ir laisvės bei privataus ir šeimos gyvenimo apribojimų, patirtų specialios Jungtinių Amerikos Valstijų CŽA suėmimo ir tardymo programos kovoje su terorizmu metu. Saudo Arabijos pilietis teigia kankinimus patyręs CŽA kalėjime, Lietuvoje, jis skundžiasi Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos garantijų pažeidimu dėl jam gresiančios mirties bausmės.

Pareiškėjas taip pat tikina, kad Lietuva neatliko jo skundų dėl patirto elgesio CŽA slaptojoje programoje veiksmingo tyrimo.

Bylos duomenimis, Abdas Al Rahimas Husseinas Al‑Nashiris buvo paimtas į nelaisvę 2002 m. spalį Dubajuje ir nuo to laiko buvo kalinamas įvairiose slaptose CŽA įkalinimo vietose. JAV laikė jį buvus vienu iš svarbiausių teroristinės organizacijos „Al‑Qaida“ veikėjų, prisidėjusių prie ambasadų sprogdinimo Afrikos Rytuose 1998 m., o taip pat prie savižudžių atakos 2000 m. Jemene prieš JAV karinio laivyno laivą eskadrinį minininką USS „Cole“ ir panašiomis aplinkybėmis įvykdytą išpuolį prieš prancūzų tanklaivį Adeno įlankoje 2002 m.

Abdas Al Rahimas Husseinas Al‑Nashiris buvo laikomas vienu iš „aukštos vertės sulaikytųjų“, kurių atžvilgiu buvo taikomi sustiprinti tardymo metodai.

Savo peticijoje pareiškėjas teigia, kad jis buvo perkeltas į Lietuvą 2005 m. spalį, kur buvo laikomas iki 2006 m. kovo 25 d., kai CŽA slaptasis kalėjimas Lietuvoje buvo uždarytas.

Šiuo metu pareiškėjas yra kalinamas JAV administruojamoje Gvantanamo įlankos jūrų pajėgų bazėje Kuboje. Karinėje komisijoje Gvantaname šiuo metu yra nagrinėjama byla, kur pareiškėjui gresia mirties bausmė dėl jam pareikštų kaltinimų dėl jo dalyvavimo minėtuose išpuoliuose prieš JAV karinį laivą ir Prancūzijos civilinį tanklaivį.

EŽTT Lietuva yra pralaimėjusi dvi bylas dėl neva šalyje veikusiame CŽA kalėjime kalintų asmenų.

Šių metų sausį EŽTT nutarė, kad dėl CŽA kalėjime, Lietuvoje, neteisėtai kalinamas Saudo Arabijos piliečio Mustafa al-Hawsawio buvo pažeista Europos žmogaus teisių konvencija. Teismas nusprendė, kad Lietuva turi atlyginti pareiškėjui 100 tūkst. eurų neturtinės žalos ir atlyginti jam atstovavusiai nevyriausybinei organizacijai „REDRESS“ 30 tūkst. eurų bylinėjimosi išlaidų.

Dar vieną panašią bylą Lietuva EŽTT pralaimėjo 2018 m. Tąkart teismas konstatavo, kad CŽA kalėjime, Lietuvoje, neteisėtai kalintas Saudo Arabijos pilietis Abu Zubaydahas.

2009 m. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, atlikęs parlamentinį tyrimą, paskelbė nenustatęs, kad CŽA sulaikyti, terorizmu įtariami asmenys būtų atvežti į Lietuvą.

Lietuvos pareigūnai neigia, kad Antaviliuose, netoli Vilniaus, veikė CŽA kalėjimas. Vyriausybės atstovai Strasbūro teisme yra tvirtinę, jog patalpose Antaviliuose turėjo veikti žvalgybos paramos centras, o įtarimų sukėlusiais lėktuvais į Lietuvą gabenti ne žmonės, bet ryšių įranga.

Gytis Pankūnas
ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti ELTA turinį be ELTA raštiško sutikimo draudžiama
- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!