- Reklama -

Prezidentė Dalia Grybauskaitė spaudos konferencijoje apžvelgė padėtį šalyje ir svarbiausius valstybės prioritetus 2016-aisiais. Nuotr. iš www.lrp.lt

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė spaudos konferencijoje apžvelgė padėtį šalyje ir svarbiausius valstybės prioritetus 2016-aisiais. Prezidentė kaip svarbiausius valstybės darbus įvardija socialinės atskirties mažinimą ir kovą su smurtu artimoje aplinkoje. Artimiausiu metu Prezidentė ketina inicijuoti plataus masto kampaniją už saugią aplinką, kuria kviečia suvienyti jėgas už socialiai saugią Lietuvą ir saugų žmogų.

Pasak Prezidentės, 2015-ieji buvo strateginių sprendimų metai – įvestas euras ir užtikrintas ekonominis bei finansinis stabilumas, pradėtos derybos dėl narystės EBPO, Lietuva užbaigė darbą Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje. Sėkmingai buvo vystomi ir energetiniai projektai: darbą pradėjo Suskystintų gamtinių dujų terminalas, atidarytos elektros jungtys su Švedija ir Lenkija, pasirašyta sutartis dėl Lietuvos ir Lenkijos dujotiekio tiesimo, toliau kuriama Baltijos jūros regiono šalių dujų rinka. Vienas svarbiausių iššūkių pernai buvo valstybės saugumo ir gynybos užtikrinimas, su kuriuo Lietuva sėkmingai susitvarkė – sugrąžinta šauktinių kariuomenė ir priimti svarbūs sprendimai dėl kariuomenės modernizacijos.

„Ekonominiai pagrindai stabiliam valstybės augimui užtikrinti sukurti, dabar būtina susitelkti ten, kur labiausiai atsiliekame. Smurtas, savižudybės, įvairios priklausomybės, alkoholizmas – ši destruktyvi statistika griauna valstybės vystymąsi. Todėl šie metai turi būti skirti socialiniam saugumui užtikrinti. Socialinis saugumas mūsų visų atsakomybė, nes abejingumas visada yra didžiausias žmonijos priešas“, – sako Prezidentė.

Pasak Prezidentės, taip pat būtinas vaikų saugumo užtikrinimas – stiprinant vaiko teisių apsaugos inspekcines institucijas, kuo skubiau priimti Seime užstrigusį Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą, sukurti metodiką, kaip dirbti su rizikos šeimomis.

Prezidentė artimiausiu metu ketina inicijuoti ir įstatymo pataisas vienam didžiausių iššūkių spręsti – alkoholizmui. Taip pat Prezidentė išskyrė būtinybę užtikrinti efektyvią savižudybių prevenciją, įtraukiant politikus, valstybės institucijas, nevyriausybines organizacijas.

Prezidentė kaip svarbiausius naujųjų metų iššūkius įvardija ir stabilaus ūkio augimą bei pensijų ir darbo užmokesčio kėlimą. Tam Vyriausybė turi skirti daugiau valstybės įmonių veiklos efektyvumui užtikrinti, kokybiškoms reformoms užbaigti, ypač Darbo kodekso srityje, darbo užimtumo, valstybės tarnybos, sveikatos ir švietimo srityse. Taip pat šalies ekonomiką būtina vystyti inovacijų ir aukštųjų technologijų kryptimi, tam Prezidentė teiks Mokslo ir inovacijų politikos krypčių projektą. Taip pat būtina užtikrinti tolygų regionų vystymąsi – Prezidentė paragino Vyriausybę grįžti prie idėjos, skirti papildomas programas ir finansavimą Rytų Lietuvos regionams.

Prezidentė pabrėžia, kad toliau reikalingos sutelktos pastangos naikinant korupciją. Nors korupcijos suvokimo indeksas po truputį gerėja, tačiau būtina ir toliau skaidrinti viešuosius pirkimus. Taip pat korupcijai savivaldoje mažinti Prezidentė yra inicijavusi įstatymo pataisas šešėlinės labdaros ir protekcionizmo užkardymui savivaldoje ir valstybės valdomose įmonėse.

Vienas svarbiausių iššūkių – tolesnis valstybės saugumo užtikrinimas. Pasak Prezidentės, Lietuva ilgalaikėje perspektyvoje turi išsaugoti mišrią kariuomenę – šauktinius ir profesionalius karius bei išlaikyti finansavimo krašto apsaugai didinimą (šiemet numatoma, kad finansavimas gynybai sieks 1,5 proc. BVP).

Toliau stiprinsime ir sieksime dar didesnių saugumo garantijų, NATO viršūnių susitikimui Varšuvoje. Ne mažiau svarbu ir visuomenės atsparumo dezinformacijai ir pilietiškumo didinimas, objektyvios žiniasklaidos stiprinimas.

Užsienio politikoje didžiausi iššūkiai – sklandus derybų procesas dėl EBPO, nuo jų sėkmės priklausys, ar Lietuva į šį elitinį klubą bus priimta kitąmet, ar 2018 metais. Geopolitinė situacija išlieka ir toliau sudėtinga – konfliktai Artimuosiuose Rytuose, migracijos krizė, terorizmas, Rusijos grėsmė. Taip pat būtina ir toliau padėti Ukrainai tęsiant eurointegracines reformas.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!