- Reklama -

Mecenatas, LŽVS pirmininkas R.Karbauskis. KK nuotr.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga paragino Vyriausybę dabar svarstyti PVM mokesčio lengvatas tik vaisiams ir daržovėms, o nukentėjusiems nuo Rusijos sankcijų mėsos ir pieno sektoriams padėti per ES mechanizmus, kompensuojant ūkininkams perdirbėjų sumažintų supirkimo kainų pokyčius.

“Seime valdančiųjų atstovų registruotas siūlymas taikyti PVM lengvatą šviežiai mėsai ir žuviai, tačiau matau daugiau argumentų, kad pradėti reikia nuo PVM lengvatos būtent vaisiams ir daržovėms. Visų pirma, PVM lengvatos vaisiams ir daržovėms turės mažesnę įtaką valstybės biudžeto pajamoms lyginant su mėsa ar pienu. PVM tarifo sumažinimas padėtų ištraukti dalį produktų iš šešėlio. Kitas ne mažiau svarbus argumentas yra tai, kad daržovių vartojimas Lietuvoje mažėja, o tai neigiamai atsiliepia visuomenės sveikatos rodikliams, formuojasi netinkami vaikų mitybos įpročiai,” – teigia LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Trečias argumentas, susijęs su importu: tokie dideli PVM tarifo skirtumai (Lietuvoje 21 proc., o pvz. Lenkijoje – 5 proc.) lemia tai, kad turgavietėse beveik neįmanoma rasti lietuviškų daržovių. 2013 metais importui padidėjus labiau nei eksportui,Lietuvos daržovių užsienio prekybos balansas neigiamas (–40,3 mln. Lt). Daugelis parduodamų daržovių Lietuvoje gali būti auginamos, tačiau kasmet didėja šalies priklausomybė nuo chemiškai labiau apdorotų vaisių ir daržovių importo. Ir ši priklausomybė tik didės dėl Rusijos draudimų ir krentančių kainų.

“PVM lengvatos maistui turi prasmę, kitaip tokios ekonomiškai raštingos šalys kaip Olandija ar Vokietija jų neturėtų. Tačiau lengvata neturi būti laikina gelbėjimo priemone. Mokesčių keitimas neturi būti spontaniškas ir staigus. Keisdami mokesčius visada turime galvoti apie ilgalaikę politiką, pagrįsta žemės ūkio, aplinkosaugos, sveikatos politikos argumentų visuma. Lygiai dėl tų pačių priežasčių mes, pavyzdžiui, turime lengvatas knygoms, nes norime ne tik paremti leidėjus, bet ir skatinti žmones skaityti,” – sako Ramūnas Karbauskis.

Europos komisija paskelbė, kad skirs daugiau nei 100 mln. eurų greitai gendančių vaisių ir daržovių sektoriaus gelbėjimui Europoje, nes to reikalauja Ispanija, Prancūzija, Olandija. Tačiau Lietuvai dar teks rimtai padirbėti, kad ES iš tiesų skirtų deramą dėmesį pieno, mėsos sektorių nuostolių padengimui, nes tradiciškai įtakingos Vakarų Europos šalys mažai prekiavo su Rusija pieno ir mėsos produktais.

LR Vyriausybė žada padėti pieno ir mėsos sektoriams per supirkimo kainų skirtumo padengimą, o lėšų tam, tikriausiai, ieškos ES fonduose.

KK inf.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!