- Reklama -

Seimo narė V. Aleknaitė-Abramikienė. KK nuotr.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Parlamentinės Asamblėjos viceprezidentę, Lietuvos Respublikos Seimo delegacijos šioje organizacijoje narę Viliją Aleknaitę–Abramikienę nustebino ESBO atstovės žiniasklaidos laisvei Dunjos Mijatovič išreikšta kritiška nuomonė dėl Lietuvos radijo ir televizijos komisijos sprendimo trims mėnesiams suspenduoti kanalo „Piervyj Baltijskyj kanal“ programas Lietuvoje. Seimo narė mano, kad tokią išvadą D. Mijatovič padarė dėl informacijos trūkumo, todėl artimiausiu metu V. Aleknaitė–Abramikienė jai ketina išsiųsti laišką, kuriame paaiškins Lietuvos poziciją.

Parlamentarė teigia, jog pirmiausia reikėtų apsvarstyti klausimą, ar „Piervyj Baltijskyj kanal“ iš viso laikytinas žiniasklaidos priemone. Pagal savo veiklos pobūdį ir turinį jis kur kas dažiau yra Kremliaus propagandos įrankis, naudojamas prieš Baltijos šalis, negu žiniasklaidos priemonė tikrąja šių žodžių prasme.

Pažeminimu Lietuvai ir jos piliečiams tapo minėto kanalo laidoje „Žmogus ir įstatymas“ spalio 4 d. parodytas šmeižikiškas, propagandinis filmukas, kuriame buvo teigiama, neva, per 1991 m. sausio 13 d. įvykius Lietuvoje „savi šaudė į savus“.

„Įdomu, kaip reaguotų kurios nors Europos valstybės piliečiai, jei Rusijos valdomos televizijos jų šalyse parodytų programą, teigiančią, kad žydai II Pasaulinio karo metais išžudė vieni kitus“, – teigia ESBO parlamentinės asamblėjos viceprezidentė V. Aleknaitė–Abramikienė.

Seimo narė taip pat priminė, kad pagal daugumos Europos Sąjungos (ES) valstybių įstatymus holokausto ir kitų totalitarinių režimų, įvykdytų nusikaltimų žmogiškumui ir karo nusikaltimų neigimas arba jų šiurkštus menkinimas yra baudžiamas įstatymo. Už panašią veiką ir teiginius dėl Sausio 13-osios įvykių pagal Lietuvos Baudžiamojo kodekso 1702 straipsnį jau yra nuteistas vienas asmuo. Lietuva šiuo požiūriu nėra originali, analogiškus įstatymus turi visos nacistinio ir komunistinio režimų terorą patyrusios šalys: Lenkija, Čekija, Vengrija ir kitos.

„Taigi šio televizijos kanalo parodytos laidos turinys, tiek pagal Europos, tiek pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, yra vertintinas kaip nusikaltimas. Laikinas Rusijos finansuojamo kanalo transliavimo sustabdymas Lietuvoje yra palyginti švelni priemonė, tačiau būtina tam, kad būtų bent kiek pristabdytas agresyvus Rusijos informacinis karas, ypač jaučiamas šiuo metu, kai Lietuva pirmininkauja ES Tarybai, – sako V. Aleknaitė–Abramikienė ir pabrėžia: – pažymėtina, kad minėtoji laida buvo parodyta ką tik pasibaigus itin plataus masto neskaidrioms karinėms pratyboms „Zapad“ Lietuvos pasienyje, apie kurias ESBO nebuvo išsamiai informuota“.

Pasak Seimo narės, spaudimas Lietuvai šiuo metu yra ne tik propagandinis. Mūsų šalies pasienyje ne tik žvanginama ginklais, bet visaip blokuojama vežėjų veikla ir stabdomas lietuviškų produktų eksportas į jau seniai įprastinėmis tapusias Rusijos rinkas.

„Įvertinus visas šias aplinkybes „Piervyj Baltijskyj kanal“ veikla jokiu būdu negali būti vertinama kaip noras informuoti visuomenę ir palaikyti nuomonių pliuralizmą. Tai turėtų būti vertintina visiškai kitaip ir apie tai ketinu kalbėti sekmadienį prasidėsiančioje ESBO Parlamentinės Asamblėjos sesijoje“, – sako V. Aleknaitė–Abramikienė.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!