- Reklama -

Lukiškių tardymo izoliatorius - kalėjimas. KK nuotr.

Suimtieji ir nuteistieji turės daugiau galimybių bendrauti su artimaisiais, sutrumpinamas terminas, kuomet suimtą asmenį galima perkelti iš tardymo izoliatoriaus į areštinę ir apribojamos tokių perkėlimų galimybės.

Tokias Teisingumo ministerijos parengtas pataisas šiandien priėmė Seimas.

„Dėl netinkamų kalinimo sąlygų tarptautinės organizacijos reikšdavo priekaištus Lietuvai, todėl, atsižvelgiant į išsakytas pastabas, priimtas sprendimas, kuris leis nuteistiesiems ir sulaikytiesiems galėtų dažniau matytis su artimaisiais, skambinti į namus“, – pažymi teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Europos Tarybos Komiteto prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą (CPT) delegacijos 2012 m. vizito Lietuvoje ataskaitoje raginama sudaryti galimybes nuteistųjų trumpalaikius pasimatymus su šeimos nariais organizuoti be stiklinės pertvaros, sudaryti palankesnes galimybes palaikyti ryšius su artimaisiais ir kitais asmenimis. Kartu CPT ragino Lietuvą atsisakyti asmenų perkėlimo iš tardymo izoliatorių į policijos areštines iki 15 parų praktikos ir numatyti, kad galimi tik išimtiniai ir kuo trumpesni tokio perkėlimo į policijos areštines atvejai.

Nuo 2016 m. balandžio 1 d. bus padidintas nuteistiesiems tenkančių ilgalaikių ar trumpalaikių pasimatymų bei teisės paskambinti telefonu skaičius. Taip pat nuo 2017 m. pradžios trumpalaikiai suimtųjų ir nuteistųjų pasimatymai su sutuoktiniu, sugyventiniu, artimaisiais giminaičiais arba papildomi trumpalaikiai pasimatymai socialiniams ryšiams palaikyti bus vykdomi neizoliuojant nuteistojo ar suimtojo ir į trumpalaikį pasimatymą atvykusių asmenų (t. y. pokalbiai vyks be stiklinės pertvaros). Tokius pasimatymus stebės įkalinimo įstaigos pareigūnas.

Jau kitais metais iki 5 parų sutrumpinamas asmenų, iš tardymo izoliatorių perkeltų į policijos areštines, laikymo jose terminas (šiuo metu šis terminas – 15 parų) ir nustatoma, kad tokie perkėlimai galimi tik motyvuotu prokuroro ar teismo sprendimu. Ne paslaptis, kad praktikoje dažni atvejai, kai asmuo į policijos areštinę atvežamas tik pasirašyti procesinį dokumentą ir dėl to policijos areštinėje turi praleisti 15 parų, todėl atsisakyta praktikos, kai sprendimą dėl minėtų asmenų perkėlimo į policijos areštines priima ikiteisminio tyrimo pareigūnas.

Nuo 2016 m. balandžio elektroninio stebėjimo priemonės bus naudojamos ne tik lygtinai paleistiems nuteistiesiems ir tiems, kuriems bausmės vykdymas atidėtas. Jos bus taikomos ir nuteistiesiems laisvės apribojimu, kuriems teismas yra nustatęs pareigas, susijusias su buvimu tam tikroje vietoje ir tam tikrą laiką. Be to, elektroninis monitoringas galės būti taikomas ir į pusiaukelės namus perkeltiems nuteistiesiems, o taip pat trumpalaikei išvykai į namus išleistiems nuteistiesiems. Ši naujovė ne tik skatins pačius nuteistuosius pavyzdingai elgtis, kad jiems būtų švelninamos įkalinimo sąlygos (galimybė trumpam išvykti namo, bendrauti su artimaisiais), bet ir užtikrins visuomenės saugumą, kadangi kiekvienas tokio nuteistojo žingsnis bus veiksmingai kontroliuojamas.

TM inf.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!