- Reklama -

Generalinės prokuratūros ONKT departamento vyr.prokuroras Irmantas Mikelionis. Dėl slaptų CŽV kalėjimų buvimo Lietuvoje ir kankinimų juose sukrusta tik po JAV Senato tyrimo išvadų paskelbimo. KK nuotr.

Vos tik JAV Senatas paskelbė atlikto tyrimo dėl slaptų CŽV kalėjimų ataskaitą, kurioje kaip vienas slaptų kankinimo taškų nurodyta ir Lietuva, sukruto Generalinė prokuratūra, maždaug prieš penkerius metus Lietuvoje neradusi jokių slaptų CŽV kalėjimų.

Po JAV Senato tyrimo išvadų paviešinimo Generalinėje prokuratūroje nedelsiant surengta spaudos konferencija, kurioje Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų departamento vyriausiasis prokuroras Irmantas Mikelionis pareiškė, kad „prokuratūra artimiausiu metu dar kartą kreipsis į JAV prašydama suteikti informaciją, kuri, ją gavus, būtų prijungta prie atliekamo ikiteisminio tyrimo medžiagos“.

„Prokuroro paminėtas tyrimas dėl galimo neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną buvo pradėtas 2014 m. vasario 13 d., atsižvelgiant į Žmogaus teisių stebėjimo instituto pateiktą pareiškimą.

Šio ikiteisminio tyrimo laikotarpiu, o tiksliau – 2014 m. pavasarį, prokuratūra kreipėsi į kompetentingas JAV teisėsaugos institucijas dėl šiam tyrimui būtinų duomenų pateikimo, tačiau gautas atsakymas nesudarė prielaidų plėtoti tyrimo ar priimti reikšmingus procesinius sprendimus.

Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu aptariamoje ataskaitos versijoje nėra nurodyti konkretūs šalių, institucijų, asmenų bei kiti konkretūs duomenys, prokuratūra prašys kompetentingų JAV teisėsaugos institucijų suteikti oficialią ir išsamesnę informaciją apie ataskaitoje nurodytas aktualias Lietuvai aplinkybes“, – teigiama Generalinės prokuratūros pranešime spaudai.

Pasak I.Mikelionio, tokio procesinio veiksmo reikia, „nes paviešinta informacija apie JAV Senato atliktą parlamentinio tyrimą ir nuasmenintos šio tyrimo išvados ta aprėptimi, kuri yra dabar pagarsinta, vadovaujantis mūsų šalies įstatymais negali būti traktuojama kaip tinkama vykstančiam ikiteisminiam tyrimui medžiaga“.

,,Tai jokiu būdu nereiškia prokuratūros nepasitikėjimo parlamentinį tyrimą vykdžiusia institucija ar šių išvadų ignoravimo. Tai – tik prokurorams nustatytų baudžiamojo persekiojimo proceso reikalavimų vykdymas, vadovaujantis LR teisės aktais,“ – teigė I . Mikelionis.

Prokuroro Irmanto Mikelionio teigimu, klausimai dėl kreipimosi į kompetentingas JAV institucijas su tarptautinės teisinės pagalbos prašymu bus sprendžiami artimiausiomis dienomis.

JAV politinės jėgos slaptų CŽV kalėjimų ir kankinimų klausimų pasidalinusios į kelias stovyklas: demokratai laikosi nuostatos, kad žmonių kankinimai turi būti uždrausti, tuo tarpu respublikonai tokiais tardymo metodais didžiuojasi. “Mes laimingi, kad CŽV yra vyrų ir moterų, kurie dirba valstybės labui. Jie – patriotai”, – CŽV tardymo metodus, statant užsienyje slaptus CŽV kalėjimus ir juose kankinant žmones, gyrė Dž.Bušas jaunesnysis.

Kaip žinia, LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė dar savo pirmos kadencijos pradžioje buvo pasakiusi, kad Europoje neklausiama, ar buvo (slapti CŽV kalėjimai Lietuvoje),  bet ką Lietuva rengiasi daryti.

KK inf.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!