- Reklama -
Seimo narys Vytautas Kamblevičius. KK nuotr.
Seimo narys Vytautas Kamblevičius. KK nuotr.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) ir Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) skambiai deklaruoja, jog labai rūpi regionų ir kaimo ateitis. LVŽS nuolat pabrėžia rinkiminėje programoje, kaip svarbu yra subalansuota sinergija tarp miestų ir regionų, kaip svarbu išsaugoti gyvybingumą tiek miestuose, tiek kaimiškuose regionuose, tačiau kodėl Vyriausybės neapgalvoti sprendimai kelia tiesioginę grėsmę Lietuvos kaimų išlikimui? Kodėl kaimo žmonių interesai yra paminami?

„Valstiečiai“ pradėjo Lietuvos pašto kaimo paštų reformą, kurią vėliau laiku laikinai pristabdė. Šia neapgalvota ir visuomenėje neišdiskutuota reforma siekiama galutinai sunaikinti Lietuvos pašto skyrius kaimuose. Tai ypatingai skaudžiai palies 465 kaimo vietovėse veikiančius pašto skyrius. Šios reformos tikslas sutaupyti 6,5 mln eurų, tačiau kyla klausimas, kiek dar vertas mūsų Lietuvos kaimas? Džiaugiuosi, jog kaimo bendruomenės susitelkė ir  sukilo prieš jiems primetamą „ateities laiškininkų“ modelį, kuris galutinai pražudys kaimo pašto skyrius. Juk „valstiečių“ naujieji Seimo nariai turėtų žinoti, jog pašto skyrius – informacijos židinys kaimo bendruomenei, kurio dėka yra šviečiami vietos gyventojai. Galbūt valdančioji koalicija siekia galutinai izoliuoti kaimo bendruomenes, kad jas valdyti būtų lengviau?

Per Kalėdas „valstiečiai“, 2017 m. biudžeto skyles nutarė užlopyti Lietuvos kaimų ir miestelių Kelių priežiūros ir plėtros fondo sąskaita: perskirstant 2017 m. biudžetą 50 mln. eurų buvo paimta iš šio Kelių priežiūros fondo. Nepaisant to, vėliau valstiečių iniciatyva dar 32 mln. eurų iš kaimo kelių priežiūros ir plėtros  fondo buvo skirta sostinės gyventojų pridėtinės vertės mokesčio lengvatai šildymui kompensuoti. Vieša paslaptis, jog patys prasčiausi keliai visoje Europoje yra Lietuvoje. Kodėl „valstiečiai“ biudžeto skyles lopo kaimo kelių remontui skiriamomis lėšomis? Kodėl Lietuvos kaimo keliai tampa atpirkimo ožiu lopant biudžeto skyles?

Naujausias Vyriausybės reformos pavyzdys – priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento užmojis – atleisti 1000 savivaldybių ugniagesių ir vietoj jų priimti savanorius, tačiau kyla klausimas kas kaimuose gesins gaisrus?

Naujoji valdžia taip pat pasišovė uždarinėti kaimo mokyklas, nes ketinama pereiti prie „etatinio mokytojų apmokėjimo“ sistemos. Kaime mokykla yra visos bendruomenės kultūrinio ar dar daugiau – dvasinio gyvenimo židinys, todėl akla ekonomikos logika sužlugdys visas kaimo  bendruomenes, o uždarius kaimo mokyklas bus galima ir langines užkalti kaimuose medinėmis lentomis.

Paskutinis planas – sunaikinti visas kaimo parduotuves, kaltinant jas esant visų Lietuvos kaimų girdymo šaltiniu. Kaimo parduotuvėse žmonės bendrauja, sutikę kaimyną pasikalba apie savo rūpesčius ir bėdas. Kodėl „valstiečių“ sveikatos apsaugos ministras negalvoja, kur kaimo žmonės nusipirks duonos ir druskos?

Sveikatos apsaugos ministre, leiskite paklausti, kiek Jums teko aplankyti kaimo vietovėje veikiančių mažų parduotuvėlių, kuriuose dirba šeimos nariai? Juk ne visi kaimo žmonės turi automobilius, kad galėtų vykti į gretimus miestelius nusipirkti maisto, o autobusai jau seniai nevažiuoja į atokiausius kaimelius. Sveikatos apsaugos ministro planas Lietuvos kaimui ne tik išblaivinti, tačiau ir badu marinti be duonos kąsnio?

Esu kilęs iš kaimo ir man negėda tai pripažinti, nes turiu 45 metus patirties žemės ūkyje, tačiau negaliu tylėti matydamas jėga brukamas reformas, kurios tiesiogiai paliečia kaimo žmones. Kyla natūralus klausimas: kas bus toliau ir kada Vyriausybė galutinai pražudys Lietuvos kaimus savo neapgalvotais, tačiau kompleksiniais sprendimais, kurie tiesiogiai nukreipti prieš Lietuvos kaimą?

Aš visada pasisakiau ir pasisakysiu už apgalvotas reformas, kurios bus išdiskutuotos, o kaimo žmonių interesai bus išklausomi, tačiau dabar einama prievartiniu reformos keliu prieš silpniausius kaimo žmones, kurių gyvenimus norima apversti aukštyn kojomis iš Vilniaus neiškėlus kojos. Tikiuosi, jog Valdančioji koalicija supras, kad privalo įsiklausyti į kaimo žmonių interesus prieš reformas, o ne skubos tvarka pradėjus jas vykdyti, nes jei tokiu keliu bus einama tada galutinai  Lietuvos kaime liks tik trobos su užkaltais langais.

Seimo narys Vytautas Kamblevičius

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!