Vilniaus universitetas. Nuotr. iš govilnius.lt
- Reklama -

2023 m. birželio 23 d. žmogaus teisių organizacijos kreipėsi į Vilniaus universiteto (VU) rektorių, Senatą, Mokslo tarybą ir VU padalinius su prašymu „Dėl akademinės bendruomenės narių įsitikinimų reiškimo laisvės Vilniaus universitete“, prašydamos viešai apsvarstyti dėstytojos apskundimo faktus VU Komunikacijos fakultete, bei rekomendavo priminti studentams, kad remiantis anoniminiais skundais sovietmečiu iš Vilniaus universiteto (tuo metu V. Kapsuko) buvo pašalinti mokslininkai Tadas Petkevičius, Tadas Zaleskis, Vosylius Sezemanas, Vanda Zaborskaitė, Meilė Lukšienė, Irena Kostkevičiūtė, Vladas Jurgutis, Petras Šalčius, Antanas Žvironas, ir kiti.

Minėtame kreipimesi žmogaus teisių organizacijos prašo paviešinti skundus prieš šio fakulteto docentę Jolantą Mažylę rašiusiųjų sududentų vardus pavardes ir pašalinti iš fakulteto Žurnalistikos bakalauro studijų programos komiteto narių LRT gen. direktorę Moniką Garbačiauskaitę-Budrienę, kartu išaiškinant studentams skundimo „kultūros“ daromą žalą Universitetui ir valstybei.

Žmogaus teisių gynėjai minėtame kreipimesi taip pat prašo nustatyti, kieno iniciatyva prieš keletą metų vadovaujant buvusiam VU rektoriui A. Žukauskui buvo priimtas sprendimas pašalinti iš VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslo instituto (TSPMI) profesorių Vytautą Radžvilą, specialiai neskelbiant konkurso profesoriaus vietai užimti ir šitaip atimant galimybę pretenduoti į šias pareigas.

Primenama, kad 2017 m. grupė VU TSPMI studentų grupė apkaltino tuometinį TSPMI profesorių V. Radžvilą dėl euroskeptiškų pažiūrų ir, remdamasi tik tuo ne dalykiniu, bet grynai ideologiniu kaltinimu, paprašė TSPMI administraciją panaikinti Europos studijų programai patvirtintą kaip būtiną ir todėl privalomą šio profesoriaus dėstomą kursą. Tai sukėlė konfliktą TSPMI dėl konstitucinės dėstytojo teisės aukštojoje mokykloje dėstyti mokslo dalykus laisvai.

Pasinaudodami konfliktu, minėtų studentų grupė ir dalis TSPMI dėstytojų apkaltino prof. V. Radžvilą akademinės etikos pažeidimais, kreipdamiesi į VU TSPMI bei VU Centrinės akademinės etikos komisijas. Šioms priėmus skirtingus sprendimus, kreipėsi į Respublikos Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnybą, kurį pripažino prof. V. Radžvilą pažeidus akademinę etiką, tačiau Vilniaus apygardos administracinis teismas 2020 03 10 sprendimu panaikino Kontrolieriaus sprendimą ir priteisė prof. V. Radžvilui iš Kontrolieriaus bylinėjimosi išlaidas.

Žmogaus teisių organizacijos prašo VU rektorių, VU Senatą ir VU mokslo tarybą apsvarstyti susidariusią padėtį Vilniaus universitete ir sudaryti Komisiją nuodugniai ištirti šiuos nurodytus akademinės bendruomenės narių diskriminavimo faktus bei kitus akademinės bendruomenės narių veiklos vykdomus ribojimus dėl jų reiškiamų pažiūrų ar įsitikinimų tiek VU TSPMI, tiek VU Komunikacijos fakultete. Kartu prašoma nedviprasmiškai išsakyti savo poziciją dėl buvusio rektoriaus A. Žukausko pradėto universiteto ideologizavimo ir susidorojimų su darbuotojais dėl pažiūrų praktikos.

Abiem atvejais prašoma Komisijos išvadas paskelbti VU akademinei bendruomenei ir šalies visuomenei bei atlyginti doc. J. Mažylei ir prof. V. Radžvilui dėl persekiojimo padarytą moralinę ir materialinę žalą.

Žmogaus teisių gynėjai rekomenduoja prof. V. Radžvilui ir doc. J. Mažylei dėl savo pažeistų teisių kreiptis į teismą, kartu siūlydami savo pagalbą dalyvaujant bylose ginant jų konstitucinę įsitikinimų ir pažiūrų laisvę.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!