- Reklama -

Spalio 21 d. Europa į kosmosą paleido pirmuosius du GALILEO programos palydovus Thijs ir Natalia. Tokiu būdu Europa žengė dar vieną žingsnį link nuosavos pažangiosios palydovinės navigacijos sistemos, naudingos tiek ekonomikai, tiek kasdieniam mūsų gyvenimui. Programa Galileo visų pirma bus naudinga Europos pramonei, nes įmonės ir piliečiai gaus tiesioginę prieigą prie Europai siunčiamo palydovinės navigacijos signalo.

Už pramonę ir verslumą atsakingas Komisijos pirmininko pavaduotojas Antonio Tajani sakė: „Tai – įvykis, kuriuo visi europiečiai gali didžiuotis. Palydovų paleidimas – Europos veiklos kosmoso erdvėje laimėjimų įrodymas. Norėčiau paraginti Europos pramonininkus ir MVĮ jau dabar pradėti naudotis didelėmis ekonominėmis šios sistemos galimybėmis ir nieko nelaukiant imtis inovacijų. Europiečiai jau gali ruoštis – Galileo greitai taps jų kasdienio gyvenimo dalimi.“

2014 m. pradėjus veikti naujiesiems palydovams bus geriau teikiamos įvairios paslaugos, priklausančios nuo palydovinės navigacijos technologijų, – tiksliau veiks automobilių navigacijos prietaisai, bus veiksmingiau valdomas kelių transportas, geriau veiks paieškos ir gelbėjimo tarnybos, bus saugesni bankų sandoriai, patikimiau tiekiama elektra. Apskaičiuota, kad bendras poveikis ekonomikai per kitus 20 metų bus maždaug 90 mlrd. eurų.

GALILEO palydovams – Europos šalių, tarp jų – ir Lietuvos, vaikų vardai

Šie du pirmieji palydovai buvo pavadinti Belgijos ir Bulgarijos vaikų, laimėjusių GALILEO programos piešinių konkursą, vardais – Thijs ir Natalia. Kiti į kosmosą paleidžiami GALILEO programos palydovai taip pat turės vaikų, tarp jų ir lietuvio(-ės), vardus.

Viskas, ką turi padaryti 9 – 11 metų vaikai, kad tokiu nežemišku būdu įamžintų savo vardą, tai iki lapkričio 15 d. pateikti piešinį tema „Kosmosas ir aeronautika“. Piešinyje gali būti pavaizduota visa, kas, vaiko manymu, egzistuoja kosmose ar yra su juo susiję, pavyzdžiui, žvaigždės, raketos, planetos, palydovai ir t.t. Vaikai raginami nevaržyti savo vaizduotės ir naudoti kokias tik nori piešimo, tapymo ir spalvinimo priemones bei būdus. Piešinius galima pateikti juos nuskenavus arba nufotografavus ir įkėlus į konkurso svetainę http://www.galileocontest.eu/lt/competition. Per du šio piešinių konkurso mėnesius, lietuviai pateikė beveik 200 piešinių.

Laimėtojas, kurio vardu bus pavadintas vienas iš palydovų, bus paskelbtas 2012 m. sausį apdovanojimų ceremonijos metu. Jam bus įteiktas pažymėjimas ir prizas, simbolizuojantis tikrą palydovą.

GALILEO. Tobulesnė Europos pasaulinė palydovinės navigacijos sistema

Programa Galileo kuriama tobulesnė pasaulinė palydovinės navigacijos sistema, leidžianti labai tiksliai ir užtikrintai nustatyti padėtį bet kurioje vietoje. Nuo 2014 m. bus teikiamos trijų rūšių paslaugos – atvirosios paslaugos (nemokamos), paslaugos valstybinėms institucijoms ir paieškos ir gelbėjimo paslaugos. Vėliau, kai bus pasiektas didesnis duomenų pralaidumas ir patvirtintų duomenų tikslumas, bus teikiamos ir komercinės bei žmogaus gyvybės apsaugos paslaugos.

Spalio 21 d. paleisti palydovai yra tik pirmieji iš visos palydovų grupės, tad pagrindinės paslaugos bus pradėtos teikti iki 2014 m. Tai, kad paleidžiami du palydovai, kuriuose įmontuoti tiksliausi mazerio atominiai laikrodžiai (jų laiko matavimo paklaida – viena sekundė per 3 milijonus metų), reiškia, kad jau galima paspartinti su būsima trisdešimties palydovų grupe susijusius planus.

Sistema Galileo suderinama ir gali veikti kartu su GPS.

Tikimasi, kad dėl Galileo pramonė gaus papildomų 90 mlrd. eurų

Dėl to, ar Europos palydovinės navigacijos sistema veiks, abejonių nėra, taigi dabar jau reikėtų galvoti apie paslaugas, kurios būtų naudingos Europos piliečiams ir ekonomikai ir padėtų įgyvendinti Komisijos strategiją „Europa 2020“. Sistemos paslaugomis naudosis daug Europos ekonomikos sektorių.

Nemokamos atviros paslaugos, paslaugos valstybinėms institucijoms bei paieškos ir gelbėjimo paslaugos bus naudingos elektros energijos tinklams, laivyno valdymo įmonėms, finansiniams sandoriams, krovinių vežimo pramonei, gelbėjimo operacijoms ir taikos palaikymo misijoms.

Be to, programa GALILEO įtvirtinama Europos praktinė patirtis technologijų srityje, taip pat tokiose srityse, kaip elektros skirstymas ir telekomunikacijų tinklai. Tikimasi, kad per 20 metų pagal programą GALILEO sukurtos sistemos nauda, t. y. papildomos pramonės pajamos ir visuomenės bei socialinė nauda, bus 90 mlrd. eurų.

EGNOS (Europos geostacionarinė navigacinė tinklo sistema) yra Europos regioninė GPS signalų tikslinimo sistema. Ji yra GALILEO pirmtakė. EGNOS atvirosios paslaugos teikiamos nuo 2009 m. spalio mėn., o neseniai Komisija paskelbė, kad galima naudotis aviacijai skirtomis EGNOS žmogaus gyvybės apsaugos paslaugomis.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!