- Reklama -

sxc.hu nuotr.

Jie pamiršta, ką norėjo pasakyti, dažnai neprisimena net savo vardo. Jie nežino, ar valgė, ką veikė vakar. Neranda savo daiktų, todėl jų batai, pavyzdžiui, gali atsidurti šaldytuve, o šukos – cukrinėje. Artimiesiems dėl jų neramu, nes jiems nepaprastai sunku tinkamai savimi pasirūpinti. Jie – tai žmonės, sergantys Alzheimerio liga ir kitomis senatvinėmis demencijomis (elgesio, atminties, orientacijos laike ir vietoje bei įvairių funkcijų sutrikimais).

Kaip teigia Lietuvos Alzheimerio įstaigų asociacijos prezidentas dr. Edmundas Jonynas – Koževnikovas, tikslios statistikos sergančiųjų Alzheimerio liga bei kitomis demencijomis Lietuvoje kol kas nėra. „Sovietmečiu tokie žmonės paprasčiausiai būdavo gydomi nervų ligų skyriuose ar psichiatrijos ligoninėse. Pastaruoju metu pradėti tikslesni skaičiavimai. Remiantis užsienio šalių patirtimi ir Vokietijoje atliktais tyrimais, demencija serga apie 1,2 mln. vokiečių, du trečdaliai iš jų – Alzheimerio liga. Lietuvoje demencija serga apie 53 000 žmonių, tarp jų Alzheimerio liga – apie 32 000. Šis skaičius palaipsniui auga, nes daugėja vyresnio amžiaus žmonių. Atlikus visuomenės tyrimus penkiose šalyse (JAV, Anglijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Lenkijoje) sergamumas įvairiomis demencijomis ir Alzheimerio liga užima ketvirtą vietą po onkologinių susirgimų“, – pasakojo E.Jonynas – Koževnikovas.

Trečiąją Alzheimerio slaugos įstaigų konferenciją „Alzheimerio liga ir kitomis demencijomis sergančiųjų priežiūra“ su kolegomis rugsėjo 21-ąją Vilniaus Antakalnio poliklinikoje organizuojantis E.Jonynas – Koževnikovas įsitikinęs, kad apie šias ligas visuomenėje turėtų būti kalbama daug plačiau. „Kol kas tai tik gydytojų ir pačių sergančiųjų, galbūt dar jų artimųjų reikalas. Tuo tarpu Alzheimerio ligos ir demencijų sąlygojama našta slegia ne tik patį ligonį, bet ir jo šeimos narius, visuomenę. Šių ligonių gydymo, slaugos ir priežiūros kaštai – milžiniški. Pastarieji gerokai sumažėtų, jei susirgimai būtų diagnozuojami ankstyvose stadijose, būtų taikomos šių ligų profilaktikos priemonės, skiriamas didesnis dėmesys pacientų globai ir slaugai namuose“, – tvirtino E.Jonynas – Koževnikovas.

Pasak konferencijos idėjas remiančio vaistinių tinklo „Camelia“ generalinės direktorės Aušros Budrikienės, džiugu, kad įmonė gali prisidėti prie žmonių švietimo apie Alzheimerio ligą. „Žinojimas, kad šia liga serga vis daugiau žmonių liūdina. Tačiau kai ką galime padaryti kiekvienas iš mūsų – domėtis Alzheimerio ligos simptomais, atidžiau stebėti vyresnius savo artimuosius, turima informacija dalintis su medikais ir aplinkiniais. Tokiu būdu ligą galėsime pristabdyti, pastaroji taps ne tokia grėsminga ir baugi“, – kalbėjo A.Budrikienė.

Rugsėjo 21-oji visame pasaulyje skiriama Alzheimerio ligai paminėti. Tuo siekiama atkreipti dėmesį į sergančiuosius šia liga, supažindinant su ankstyvaisiais ligos simptomais, pasakant, jog senatvė – jokiu būdu ne liga ir kad vyresnio amžiaus žmogus turėtų būti taip pat aiškaus proto. Konferencijoje „Alzheimerio liga ir kitomis demencijomis sergančiųjų priežiūra“ dalyvaus ne tik medikai, socialiniai darbuotojai, bet ir Lietuvos Respublikos Seimo, Sveikatos apsaugos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų atstovai bei kiti politikai.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!