- Reklama -
Prezidentė Dalia Grybauskaitė su Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininke Diana Korsakaite. Prezidentūtos nuotr.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininke Diana Korsakaite aptarė galimybes mažinti šildymo kainas.

Pasak šalies vadovės, rezervų mažinti šildymo kainas yra, tačiau nei vartotojus turinti ginti Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, nei Vyriausybė, nei savivaldybės nerodo jokios iniciatyvos.

„Kainų komisija turi rūpintis ne monopolininkų, o žmonių interesais. Dabar šilumos tiekėjams Lietuvoje sudarytos išskirtinės verslo sąlygos – net ir dirbant neefektyviai uždirbamas milijoninis pelnas. Dirbtinai išpūstos sąnaudos užkraunamos vartotojams ant pečių, o sprendimų, kaip pažaboti šilumininkų apetitą ir sumažinti šildymo kainas, net neieškoma”, – sako Prezidentė.

Pasak Prezidentės, tikslinga visoje šalyje nustatyti šilumos gamybos ir tiekimo sąnaudų „lubas” ir į šilumos kainą skaičiuoti tik būtiniausias šilumininkų sąnaudas. Gyventojai neturi apmokėti neefektyvių šilumos tiekėjo sąnaudų – jas turi padengti pati šilumos įmonė. Jeigu šilumos teikėjas tiesia pačius brangiausius vamzdžius ar kūrena vien brangiausiu kuru, – už tokias sąnaudas pats turi ir susimokėti.

Taip pat apskaičiuojant šilumos kainą neturi būti įtraukiamos šilumininkų planuojamos ateities investicijos – vartotojai neturi iš anksto kredituoti šilumos įmonių. Prezidentės teigimu, šilumos tiekėjų viršpelniai turi būti apriboti, o pelnas neturi viršyti nustatyto limito.

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, pasak Prezidentės, turi sumažinti ir nepagrįstai didinamą vadinamąjį gyvatuko mokestį. Šilumos karštam vandeniui nuostolius turi padengti patys šilumos tiekėjai, o ne gyventojai.

Šie Prezidentės pasiūlymai keisti šilumos kainų metodiką yra greitai įgyvendinami ir leistų jau dabar kiek atpiginti šildymą.

Tam, kad žmonės už šildymą mokėtų tikrai konkurencines, o ne monopolininkų diktuojamas kainas, pasak Prezidentės, būtina rimta ir esminė šilumos ūkio pertvarka. Tačiau iki šiol to nedrįso imtis nė viena Vyriausybė. Politinę atsakomybę už monopolininkams išnuomotų šilumos ūkių valdymą taip pat turi prisiimti ir savivaldybės, ypač didžiuosiuose miestuose.

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!