- Reklama -
KK nuotr.
KK nuotr.

Šiemet Gegužės 1-oji Tarptautinė Darbo diena sutampa su Motinos diena. Trišalėje taryboje darbuotojų interesus atstovaujančios profesinės sąjungos balandžio 29 dieną, 11 val. prie Vyriausybės organizuoja protesto akciją “Už didesnius atlyginimus ir vaikų svajonių išsipildymą”.

Prieš daugiau kaip 100 metų darbuotojų iškovotos teisės, šiandien yra pavojuje. Liberalizmo banga, darbą ir darbo žmogų paverčia preke, kuri parduodama esant didelei konkurencijai. Tačiau Lietuva yra konkurencinga kaip pigios darbo jėgos ir dirbamų viršvalandžių šalis.

Lietuvos darbuotojų atlyginimai vieni mažiausių ES, trečdalis jų už darbą gauna minimalų mėnesinį atlyginimą, kuris dėl infliacijos ir kainų augimo nuvertėjo ketvirtadaliu.

Nors 2016 metų mokesčių pakeitimais buvo siekiama, kad mažiau uždirbantys gyventojai bei šeimos, auginančios vaikus, gautų daugiau pajamų, NPD taikymo atveju gyventojas gautų tik 90 eurų per metus daugiau, šeima auginanti du vaikus – 216 eurų per metus daugiau, neįgalieji – apie 63 eurų.

Iki šiol nepavyksta grąžinti išmokų vaikams.

Gaunant MMA kas mėnesį, papildomi 90 eurų per metus iš esmės nieko nekeičia. Savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojams atlyginimai likę tokie pat nuo 2008 metų sumažinimo vykdant „diržų veržimo“ politiką, kai maisto, pagrindinių prekių, komunalinių paslaugų kainos augo. Todėl darbo rinkoje pastebimas reiškinys „skurstantys dirbantieji“, kurie nors ir dirba pilnu etatu, tačiau dėl mažų atlyginimų ir aukštų kainų sunkiai suduria galą su galu ir dėl to gauna valstybės paramą.

Ypač skursta jaunos šeimos, vieniši tėvai auginantys vaikus ir pensininkai. Darbuotojų neviltis tokia didelė, kad jie priverstinai emigruoja ieškodami geresnio darbo užmokesčio kitose ES šalyse, o tai ilgalaikėje perspektyvoje mažins Lietuvos ekonomikos augimo potencialą. Migracijos lygis pasiekė pavojingą ribą.

Lietuva yra ratifikavusi Europos socialinę chartiją ir tuo įsipareigojo užtikrinti, kad būtų veiksmingai įgyvendinta darbuotojų teisė į teisingą atlyginimą už darbą ir tokį atlyginimą, kuris garantuotų jiems ir jų šeimoms normalų pragyvenimo lygį.

Darbo užmokesčio didėjimas skatina ekonomikos augimą ir vidaus vartojimą, todėl minimalaus atlyginimo didinimas pagerins vargingiausių žmonių padėtį bei pagausins ne tik šalies, bet ir „Sodros“ biudžetą, kurs naujas darbo vietas.

Todėl reikalaujame :

1. Didinti darbo užmokestį visiems Lietuvos darbuotojams.

2. Darbo užmokesčio dydį susieti su bendrovės veiklos rezultatais.

3. Įstatymu įtvirtinti normą, kad minimalus darbo užmokestis turi sudaryti 60 proc., vidutinio šalies darbo užmokesčio.

4. Mažinti darbo jėgos apmokestinimą.

5. Didinti PNPD dirbantiems ir vaikus auginantiems tėvams iki 120 eurų už vaiką.

6. Grąžinti vaiko pinigus (16 eurų) nepasiturinčioms šeimoms iki vaikui sukaks 18 metų.

LPS „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė

LPSK pirmininkas Artūras Černiauskas

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!